پرستار سالمند

مراقبت از سالمند و یا نگهداری ازکودک و سالمند درجامعه به دلایل زیادی ازاهمیت بالایی برخوردار است.ما در این مقاله قصد داریم به اهمیت این موضوع بپردازیم.

اولین و مهم ترین دلیل این مطلب،آسیب پذیر بودن این قشراست.ضعف عمومی بدن سالمند و یا کودک،ضعف حواس،ضعف در اندامهای حرکتی باعث میشود این قشرازجامعه بسیارآسیب پذیرباشند.

مراقبت از سالمند

دلیل دوم جایگاه این عزیزان در زندگی ما میباشد.والدین ما عزیزترین عضو خانواده ما میباشند،آنهادرسن کودکی ما مانند پروانه به دور ما گشتند و حالا که ما بزرگ شده ایم مانند شمع در حال سوختن و تمام شدن میباشند. پس باید تادیر نشده باید ماهم مانند پروانه به دور آنها بگردیم تا چند صباحی دیرتر خاموش شوند.

پرستار سالمند

مراقبت ازکودک

اکثر ما در زندگی بدلیل مشغله زیاد ممکن است نتوانیم درطول روز در کنار فرزندمان باشیم ،به همین دلیل نیاز به یک مراقب (خدمتکار) مناسب داریم.

مراقبت از کودک در منزل بهترین راه حل در این زمینه میباشد.

مراقبت از کودک بصورت برنامه ریزی شده و قانونمند توسط پرسنل مجرب میتواند کمک بسیار زیادی در تربیت کودک و آموزشهای ابتدایی او داشته باشد.

باید توجه داشت کودکان ما ثمره سالها زندگی مشترک ما میباشند و باید برای رشد و تربیت آنها برنامه ریزی درست و مستمر داشته باشیم.

پرستار سالمند کیست؟

پرستار سالمند شخصی است که بعنوان خدمتکار وظایف خود را در زمینه مراقبت بداند و انجام دهد.

وظایف پرستار سالمند چیست؟

پرستار سالمند در منزل وظیفه مرافبت،غذا دادن،استحمام و دادن داروها طبق دستور پزشک،کتاب خواندن،حرکت دادن،انجام امور منزل سالمند،پختن غذاهای رژیمی ، پذیرایی از میهمان و نوشتن گزارش روزانه میباشد.

استحمام سالمند

استحمام سالمند خود به تنهایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و توصیه میشود پرستار سالمند در هنگام استحمام یک نفر را به کمک بگیرد،دلیل اینکه: سالمند بدلیل ضعف جسمانی ممکن است نتواند درمحیط حمام تعادل خود را حفظ کرده و زمین نخورد.

نکته بعد اینکه درهنگام استحمام سالمند از صندلی مخصوص این کار استفاده شود و ترجیحا در کف حمام از کفپوشهای مخصوص جهت ایجاد اصطکاک وجلوگیری از لیز خوردن استفاده شود

باید در نظر داشت افرادسالمند بدلیل کهولت سن دچار پوکی استخوان میباشند و کوچکترین حادثه ویا سهل انگاری در مراقبت درهنگام استحمام ممکن است اسیب جدی ویا جبران ناپذیری را متحمل سالمند نماید،لذا توصیه میشود اصول استحمام به دقت رعایت شود.

تغذیه سالمند

تغذیه سالمندیکی از مهمترین استراتژی های یک پرستار خوب است.تغذیه سالم و رژیمی میتواند در روند بهبود وضعیت جسمی و روحی فرد سالمندمفید باشد.

دانستن اینکه سالمند مشکل دیابت و قندخون دارد یاخیر درشروع کار بسیار مهم است ، بنابر این توصیه میشود در ابتدا پرستار سالمند از این مساله آگاه شود.

پس از اینکه نیازهای غذایی سالمند بررسی و مشخص شد، مراقب سالمند موظف است طبق برنامه در طول هفته نسبت به درست کردن غذاها و خوراندن آن به سالمند اقدام نماید و آن را در گزارش روزانه خود یادداشت نماید.

ورزش سالمند

بی تحرکی آفت سلامتی است،بنابراین لازم است پرستار سالمند برنامه ای در این مورد بصورت منظم داشته باشدتا اینکه سالمند توانایی های خود را از دست ندهد و کمتردچار سستی و بیماری شود.

یک پرستار سالمند خوب یک برنامه منظم هفتگی برای پیاده روی سالمند خود دارد.

پیاده روی میتواند بهترین ورزش برای سالمند  و یک عامل باز دارنده جهت پیشرفت بیماری آلزایمر باشد.

خواب سالمند

یکی دیگر از برنامه های پرستار سالمند برای حفظ سلامتی سالمند،خواب مناسب،بموقع و برنامه ریزی شده است

باید دانست که اهمیت خواب کمتر از غذا نیست بدیل اینکه بدن انسان جهت تمیم و بازسازی خودبه هردو آنها نیاز دارد.

لذا توصیه میشود سالمند قبل از نیمه شب بین ساعت ۱۰تا۶صبح خواب باشد.

رفتار با سالمند

همه ما میدانیم که سالمندان روحیه و اخلاقی کودکانه دارند لذا واجب است باآنها حساب شده و آگاهانه رفتار کنیم و ازبهانه گیری کودکانه آنها رنجیده خاطر نشویم

بااین حال باید حرفشان رابشنویم تا بدانند که به آنها اهمیت میدهیم ونسبت به نیازهای آنها بی تفاوت نیستیم.

درثانی متاسفانه دیده شده که به سالمندان به چشم انسانهایی کم فهم و حقیرنگاه میشود،هشدار! اینطور نیست بسیار باهوش و خوش فهم هستند،این از صبوری و بزرگ منشی و تجربه انهاست که نسبت به نگاه اشتباه دیگران واکنشی نشان نمیدهند.

مراقبت از سالمند

موارد اعزام پرستار سالمند :

پرستار سالمند : در اغلب موارد درخواست ها دیده شده بیشترین دلیل درخواست پرستار سالمند تنهایی سالمند می باشد.بیشتر این گونه درخواست ها نیز به صورت شبانه روزی می باشد.

دلیل بعدی این گونه درخواست ها کهولت سن سالمند و عدم توانایی او در انجام امور شخصی می باشد.

در مورد بعدی درخواست پرستار سالمند که اغلب شایع است بیماری های مرتبط با کهولت سن می باشد.بیماری هایی از قبیل آلزایمر،عدم کنترل ادرار،دیابت،فشارخون و گاهی اوقات بیماری های قلبی-عروقی می باشد.

یک توصیه : پرستار سالمند پیش از شروع به کار می بایست از تمامی احوالات سالمند و بیماری های او باخبر باشد تا بتواند طبق نیازهای سالمند خدمت رسانی کند.بنابراین مشتری باید در هنگام درخواست نیرو تمامی مشکلات و بیماری های سالمند را به کارشناس شرکت بازگو نماید.

مهارت های پرستار سالمند :

از جمله مهارت های یک پرستار سالمند خوب می توان به این موارد اشاره کرد:

آشپزی خوب و آشنایی با غذا های رژیمی متناسب با طبع سالمند و دستور پزشک

آشنایی به واکنش های جسمی سالمند نسبت به غذاها و محیط و تغییر فشار و قند خون سالمند

صبر و تحمل در برابر مشکلات کار

توانایی نوشتن گزارش روزانه از روند خواب،تغذیه و روحیات سالمند با دقت و صداقت کامل

منظم بودن و داشتن علاقه نسبت به کار و داشتن برنامه منظم و مستمر جهت بهبود حال سالمند

مراقبت از سالمند و مشکلات مرتبط:

در کار مراقبت از سالمند مشکلات عدیده ای وجود دارد که در این نوشته به تعدادی از آنها اشاره می شود:

گاهاً دیده شده پرستار سالمند پس از مدتی کار در محیط منزل سالمند به دلیل عدم تنوع کار و تکراری شدن روند کار دچار افسردگی پنهان شده و کارایی خود را از دست می دهد.دراین میان شرکت موظف است در صورت بروز این مشکل فوراً نسبت به تعویض نیرو و جایگزین کردن نیروی جدید و اعزام نیروی قبلی به مرخصی اجباری اقدام نماید.

یکی دیگر از مشکلاتی که اغلب مشتریان با این مسئله برخورد داشته اند این موضوع می باشد که نیروی پرستار سالمند محل کار خود را بدون هماهنگی شرکت و بدون جایگزینی برای مدتی ترک نموده که این ترک کار ممکن است باعث وارد آمدن خسارات جبران ناپذیری شود.شرکت خدماتی مرتبط می بایست قبل از اینکه این گونه مسائل گریبان گیر شود نیروی خود را نسبت به این اقدامات مخرب آگاه نموده تا از این گونه مسائل پیشگیری نماید.

شرکت خدمات سرا مفتخر است با پرسنل گزینش شده و با تجربه خود خدمات مراقبتی طبق استاندارد های موجود در کشور را ارائه دهد:

مراقبت از سالمند

مراقبت از کودک

مراقبت از بیمار

مراقبت از معلول

خدمتکار منزل

اهمیت مراقبت از سالمند در منزل :

آگاهی از این مطلب که سالمند در چه شرایطی می تواند زندگی آرام و بدون دغدغه داشته باشد،بسیار مهم است.اکثر سالمندان ترجیح می دهند یا در منزل خودشان از آنها نگهداری شود و یا در منزل فرزندانشان.توصیه ما این است که در صورت امکان نگهداری سالمند در منزل انجام شود.زیرا تجربه ثابت کرده است که اکثر سالمندان در محل زندگی خود احساس آرامش بیشتری دارند و این آرامش می تواند در جلوگیری از افسردگی و آلزایمر مفید باشد.

اهمیت توجه به سالمندان در جامعه :

باید بدانیم و قبول کنیم که سالمندان اجناس کهنه و پوسیده نیستند که با گذشت زمان اهمیت خود را از دست بدهند.مطلب کاملاً برعکس می باشد.جامعه ای که به سالمندان اهمیت بیشتری می دهد و به سالمندان به چشم دنیای تجربه نگاه می کنندفشایسته پیشرفت و ترقی می باشند.همانگونه که نوزادان از زمان تولد به مراقبت احتیاج دارندف سالمندان نیز به دلیل تحلیل رفتن قوای جسمانی و گاهاً قوای مفکره، احتیاج به مراقبت دارند.لذا وظیفه هر فرزندی است که ضمن اطلاع از وظایف خود  در رابطه با سالمند در زمان مناسب برنامه ای در مورد مراقبت از سالمند خود داشته باشند.

مهارت گفتار

گاهی با این موضوع برخورد می کنیم که سالمند درخواست خود را چه درست و یا نادرست به پرستار یا اطرافیان خود تحمیل می کند.واکنش صحیح می تواند در جهت جلوگیری از هرگونه تشنّج موثر باشد.مثلاً سالمند درخواست خوردن غذایی که پزشک منع کرده را دارد پرستار سالمند می بایست با طمانینه و مهارت در گفتار سالمند را بدون کوچکترین پرخاشگری از خواسته خود منصرف نماید و با وعده دادن در مورد دیگر تمایلات مورد علاقه سالمند،ایشان را از مصرف غذای منع شده منصرف نماید.

عکس این قضیه نیز صدق می کند.اینکه ما نباید تمایلات شخصی خودمان را به سالمند تحمیل کرده و خواسته های ایشان را نادیده بگیریم.مبحث مهارت گفتار بسیار طولانی می باشد و ما در این مقاله به این اندک بسنده نمودیم.

با تشکر از همراهی شما